MIC2000-8 Eight Channels Gas Alarm Detection Controller With Fixed Gas Detector
Beijing Zetron Technology Co., Ltd
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
Brand Name : Zetron
Model Number : MIC2000
Certification : CE
Place of Origin : Beijing, China
MOQ : 1 piece
Payment Terms : L/C, D/A, T/T, D/A
Packaging Details : paper carton
Product name : Gas alarm controller
Alarm : Audible+Visual
Warranty : 1 year
Screen display : 3.5-inch Hd
Weight : 3.6kg
Size : 250 * 170 * 70mm
Contact Now
MIC2000-8 Eight Channels Gas Alarm Controller
OVERVIEW
SPECIFICATION
Signal input
1~32 channels 4~20mA, RS485 input at the same time, 255 probes can be connected
Output signal
Ethernet, RS485 (standard MODBUS protocol), 4-20mA (4 channels, 8 channels optional)
Display accuracy
±0.1%FS
Display mode
channels automatically or manually turn the screen and circular display
Control loop
Automatic detection
line break/short circuit detection, various detector states, function detection, etc.
Working temperature
-40℃~+70℃
Maximum power consumption
2.5W/channel